facebookTwitterYou TubeNoonsiteOcean Crew LinkForum
can we help
+44(0)1983 296060
+1 757-788-8872
tell me moreJoin a rally

Menu

Entries

Finished Entries

Please click a boat name to see further details about that entry.

Boat Name Design LOA(m) Display Name State Flag Route Division
4 Ocean's Dream Delphia 14.60 Tomasz Michalak / Corba.pl Łódzkie POL ARC 2016 I Cruising
Adrienne Gibsea 51 15.78 Tanja Bräuer / Thomas Volnhofer AUT ARC 2016 I Cruising
Agalina Catana 531 16.10 Stefan Akrabov BGR ARC 2016 IV MultiHulls
Albatros Oyster 825 25.15 Manfred Kerstan ANT ARC 2016 I Cruising
Albatross Solaris One 42 12.36 Fernando Assens IL USA ARC 2016 I Cruising
Alderman one off 14.94 Emma Heathcote Isle of Wight GBR ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Aldourie Oyster 545 16.43 Jean Vanhoebost GBR ARC 2016 I Cruising
Allegra Alubat Ovni 395 12.77 Graham Marchand Glos GBR ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Allegra Nigel Irens 23.98 Fastcat Limited Balears CYM ARC 2016 IV MultiHulls
Allende Fountaine Pajot Helia 44 13.30 Graham Gips Texas USA ARC 2016 + Cape Verde IV MultiHulls
Almagores II SWS 31.50 Federico Borromeo ITA ARC 2016 V Open
Amarone Hallberg Rassy 372 11.35 Adam Gibbon Oxfordshire GBR ARC 2016 I Cruising
Amazing Grace Jeanneau Sun Odyssey 42DS 12.93 David Yeadon GBR ARC 2016 I Cruising
Ammonite Southern Wind 82 24.00 Marcus Blackmore VR CYM ARC 2016 II Racing
Amoenitas Hoek 66 20.30 Johannes Holzmeister BVI ARC 2016 I Cruising
Anakin Comfortina 32 09.50 Grégoire Assenmacher Bruxelles BEL ARC 2016 I Cruising
Angels' Share Oyster 575 17.88 Nick Blazquez Herts GBR ARC 2016 I Cruising
Anna Mobile 53 16.19 Mikhail Mataruev RUS ARC 2016 II Racing
Anneke Beneteau Oceanis 343 10.82 Øyvind Nilsen Aust - Agder NOR ARC 2016 I Cruising
Ann-Mary Oyster 56 17.47 Henrik Jansen GIB ARC 2016 I Cruising
Aphrodite Swan 46 14.36 Christopher Otorowski NY USA ARC 2016 II Racing
Arabela Dufour 525 Grand Large 15.32 Sergey Eriskin Krasnodarskiy LAT ARC 2016 I Cruising
Arcanum Arcona 400 11.98 John Strickfuss Essex GBR ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Argentum Archambault A35 10.61 Walter Besteiro Villar ESP ARC 2016 I Cruising
Arthur Logic Beneteau First 40 12.24 Britannia Sailing Southampton GBR ARC 2016 II Racing
Atrevida Ocean Star 56.1 16.55 Andrea Veronesi Lazio ITA ARC 2016 I Cruising
Aurora Polaris Discovery 55 17.00 Terje Håland NOR ARC 2016 I Cruising
Babette Najad 320 09.70 Rune Myrvågnes NOR ARC 2016 I Cruising
Baby Blue Beneteau 57 17.37 Danny Constantinis Cheshire MLT ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Baroness Beneteau Oceanis 50 15.10 Rolf-Erik Berle-Jørgensen NOR ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Beltana II Tayana 55 16.75 Jonathan Romcke QLD AUS ARC 2016 I Cruising
Betelgeuse Grand Soleil 50/2 14.97 Charles Chambers Hants GBR ARC 2016 I Cruising
Billio Bavaria 39 11.94 Jack Wills GBR ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Binkertoo Moody 42 12.60 Robert Trenouth Hampshire GBR ARC 2016 I Cruising
Black Lion Oyster 625 18.14 Edgar Rumble OH USA ARC 2016 I Cruising
Blue Magic Beneteau First 40.7 11.99 Nikola Marinov Popov FRA ARC 2016 II Racing
Bluetangos Two Grand Soleil 50 14.91 Federico De Lisi Brescia ITA ARC 2016 I Cruising
Bluewaft Lagoon 560 17.06 David Waterhouse NSW AUS ARC 2016 IV MultiHulls
Boni Venti Beneteau Oceanis 58 17.75 Gavin Rochussen Surrey GBR ARC 2016 I Cruising
Boysterous Oyster 53 16.41 Joseph Hayek Geneva USA ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Buenos Vientos II Beneteau Oceanis 50 Performance 15.10 Dario Donoso Cajas Metropolitana CHL ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Bushpoint Allures 45 13.98 Jeanette & Fredrik Liljekvist SWE ARC 2016 I Cruising
Caledonia Spirit Jeanneau Sun Odyssey 509 15.38 Richard Downing GBR ARC 2016 I Cruising
CALYPSO Lagoon 450F 13.96 Jacques DANIEL FRA ARC 2016 IV MultiHulls
Calypso Moody 54 DS 17.10 Richard Assender NSW CYM ARC 2016 II Racing
Capo Di Fora Groupe Finot / Levrier des Mers 20.30 Peter Gibb NT AUS ARC 2016 I Cruising
Capri Jeanneau Sun Fast 40.3 12.20 Carsten & Vinni Breuning DEN ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Capt. Cook Maxi 1300 13.10 Marion & Tibor Bernath Carinthia GER ARC 2016 I Cruising
Cat'leya Lagoon 52 SporTop 15.85 Jean Pierre Schiavi FRA ARC 2016 + Cape Verde IV MultiHulls
Celebrity Bavaria 56 Cruiser 16.45 Evgeny Vanykin Barcelona BVI ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Challenge 93 (Fisher&Paykel NZ) Farr 83 Maxi Ketch 24.95 Joaquin Quiroga Las Palmas ESP ARC 2016 II Racing
Challenger 2 Challenge 72 21.63 Tall Ships Adventures GBR ARC 2016 II Racing
Challenger 3 Challenge 72 21.63 Tall Ships Adventures GBR ARC 2016 II Racing
Challenger 4 Challenge 72 21.63 Tall Ships Adventures GBR ARC 2016 II Racing
Chance Encounter Elan Impression 434 13.40 Richard Wright & Juliet Pegler NSW AUS ARC 2016 I Cruising
Charisma Swan 441 13.52 Constantin Claviez GER ARC 2016 I Cruising
Cherish Oyster 46 Ketch 14.02 Peter Gray GBR ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Christine Southerly 42RST 12.86 Peter Lansdale Lancashire GBR ARC 2016 I Cruising
Clyde Challenger Clipper 60 18.18 Glenn Porter GBR ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Commedia Grand Soleil 46 13.98 Sofia Van Wersch Montero Metropolitana ITA ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Con Kiki X-46 14.01 Torben Østergaard Andersen DEN ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Croix du Sud Akilaria Class40 12.19 Henrik Masekowitz GER ARC 2016 II Racing
Cubaneren Wasa 55 13.50 Karl Otto Book NOR ARC 2016 I Cruising
Dalliance Oyster 62 19.20 Rory Mcgrath Oxon GBR ARC 2016 I Cruising
Damaluma Bavaria 55 Cruiser 16.75 Lukas Buske Bayern USA ARC 2016 I Cruising
Daruma Lagoon 440 13.50 Jordi Salvador Barcelona ESP ARC 2016 IV MultiHulls
Delfini Moody S38 11.58 Christopher Woods West Sussex GBR ARC 2016 I Cruising
Delfini Bostrom 37 11.05 Camilla Paulsen NOR ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Diamond Girl Bavaria 46 13.99 Mark Claxton Napier NZL ARC 2016 I Cruising
Diamonds Are Forever Elan 37 11.70 Girls for Sail Isle of Wight GBR ARC 2016 II Racing
Diana Bavaria 40 Cruiser 12.35 Elke & Markus Schlüter GER ARC 2016 I Cruising
Dolphin Star Beneteau Oceanis 473 Clipper 14.15 Eric Roux FRA ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Double Vision Catana 42 12.60 Bill Aylward Hampshire GBR ARC 2016 IV MultiHulls
Dreamcatcher Lagoon 52 15.85 David Kirby BVI ARC 2016 + Cape Verde IV MultiHulls
Eau Too Black Sea Yachts Grand 57 17.50 George Malek GBR ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
EH01 Beneteau First 47.7 14.80 Andrew Middleton Isle of Wight GBR ARC 2016 II Racing
Eleonore Beneteau Oceanis 510 15.36 Thomas Haupt GER ARC 2016 I Cruising
Emily Morgan Bowman 57 17.37 Anna Black Hampshire GBR ARC 2016 I Cruising
Endeavour of Cork Beneteau Oceanis 41 12.37 Conor Phelan IRL ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Endorphine II Bavaria 47 AC 14.33 Erik Welin-Larsen Vestfold NOR ARC 2016 I Cruising
Enigma Hallberg Rassy 40 12.70 Diane Whittingham Cheshire GBR ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Ennis del Mar III Hanse 495 15.40 Gianfranco Rossi Emilia Romagna NLD ARC 2016 I Cruising
Estrella Bavaria 51 Cruiser 15.00 Stefan Friedrich GER ARC 2016 I Cruising
Exhale X-43 12.94 Derry Good IRL ARC 2016 I Cruising
Faenol Hanse 545 16.20 James Dean Cheshire GBR ARC 2016 I Cruising
Falabrach Hallberg Rassy 48 14.99 Filippo Fernè ITA ARC 2016 I Cruising
Far Garcia Malibu 16.58 Philip Streat ME GBR ARC 2016 I Cruising
Far II Kind Southern Wind 22.00 Claudia Pack MLT ARC 2016 I Cruising
Faraway Beneteau 50 15.00 Waldemar Szczerba POL ARC 2016 I Cruising
Felicia Beneteau Oceanis 381 11.76 Kenneth Philipsen DEN ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Femke Lagoon 450 15.75 Andy Ketelaars Ontario BVI ARC 2016 IV MultiHulls
Fenella Lagoon 450 13.96 Philip Hutchinson Hampshire GBR ARC 2016 IV MultiHulls
Fleet II Dufour 455 Grand Large 13.76 Peter Baker Hertfordshire GBR ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Fourth Dimension IV Hanse 575 16.70 Adam Griffin NSW AUS ARC 2016 I Cruising
Frangipani German-Yachtbau 48DS 14.90 Hariolf Glab GER ARC 2016 I Cruising
Free Spirit S Sunreef 70 21.34 Bruno Soubiran JER ARC 2016 + Cape Verde IV MultiHulls
Freedom Westerly Sealord 39 11.96 Sabrina Hartl Bayern GER ARC 2016 I Cruising
Frigg Elan Impression 434 13.40 Klaus Udesen NOR ARC 2016 I Cruising
Fruit Salid 3 Beneteau First 40 12.24 Mark Drobitko VIC AUS ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Gatsby Baltic 51 15.50 Diethard Schuler GER ARC 2016 I Cruising
Go Beyond Jeanneau Sun Odyssey 42DS 12.93 Trond Røsvik NOR ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Godspeed X-41 12.34 Mike Burgstaller AUT ARC 2016 II Racing
Good Job Guys Wally 60 17.98 Enrico Gorziglia GBR ARC 2016 II Racing
Good Vibrations Beneteau Oceanis 55 16.79 Peter Maynard Oxon GBR ARC 2016 I Cruising
Gordon's Baltic 50 15.34 Jürg König SUI ARC 2016 II Racing
Graycious Oyster 745 22.74 Noble Marine FL USA ARC 2016 I Cruising
Great Days Laurent Giles Classic 10.70 John Miller Devon GBR ARC 2016 + Cape Verde V Open
Griounou Alubat Ovni 345 10.93 Bernard & Aude Estival FRA ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Gwendoline Lübbe Voss 14B 15.00 Kim David Egtved Odsherred DEN ARC 2016 I Cruising
Hamaka Fountaine Pajot Lucia 40 11.73 Thomas Rossmann AUT ARC 2016 IV MultiHulls
Hanna Garcia SC 48 17.00 Gottfried Sodeck AUT ARC 2016 IV MultiHulls
Hanse Sailor Hanse 15.05 Andrew Brock GBR ARC 2016 II Racing
HavAnna Fortissimo 33 09.93 Andreas Lyrstrand SWE ARC 2016 I Cruising
Hebe Discovery 55 17.00 Ian Griswold Cheshire GBR ARC 2016 I Cruising
High Five Beneteau Oceanis 43 13.10 Koen Simkens BEL ARC 2016 I Cruising
Hina Hallberg Rassy 40 12.70 Nicolas De Laet BEL ARC 2016 I Cruising
Hot Stuff Beneteau First 40.7 11.99 Girls for Sail Isle of Wight GBR ARC 2016 II Racing
Hugo Nautitech 542 16.30 Russell White NSW AUS ARC 2016 IV MultiHulls
iCan Catana 47 14.15 Massimo De Luca GER ARC 2016 IV MultiHulls
Iemanja Ron Holland 32.31 Antonio Colmenares MEX ARC 2016 I Cruising
Il Cavaliere 3 Comet 50 14.36 Fabrizio Saveriano ITA ARC 2016 II Racing
Il Duplo Jeanneau Sun Odyssey 54DS 16.42 Ramon Lafuente ESP ARC 2016 I Cruising
Inflagranti Oyster 575 17.88 Hans Rudolf Brunnhofer SUI ARC 2016 I Cruising
Inspiration Wauquiez Centurion 48S 14.90 Guillaume Du Cheyron JER ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Intrepid Bear Catana 431 13.10 Stefan Kraemer Rheinland - Pfalz GER ARC 2016 + Cape Verde IV MultiHulls
Isa Hallberg Rassy 48 14.99 Mats Rydén SWE ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Jasmine Jeanneau Sun Odyssey 50DS 15.07 Nicholas Musgrave Co Cork IRL ARC 2016 I Cruising
Jayana Beneteau Sense 50 15.24 Sylvain Beaudry Qc CAN ARC 2016 I Cruising
Jennifer Beneteau Oceanis 500 15.25 Lars Hässler SWE ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Joanna of Cowes Beneteau First 40 12.24 James Sweetman Kefalonia GBR ARC 2016 II Racing
JoEmi Amel Super Maramu 2000 15.97 Oliver Buhlert-von Duehren GER ARC 2016 I Cruising
Jolly Dacha Leopard 48 14.75 Serhii Pidmohylnyi UKR ARC 2016 IV MultiHulls
Juniper Chris White 15.50 David Dabney GBR ARC 2016 IV MultiHulls
Kajsa Kavat Jeanneau Sun Odyssey 54DS 16.42 Nikolai Töllborg SWE ARC 2016 I Cruising
Katika Dean 365 11.30 Rory McGouran Norfolk GBR ARC 2016 IV MultiHulls
Koco Lagoon 52 15.85 Sybille Coppex Lucerne SUI ARC 2016 IV MultiHulls
Kristina Tartan 37 11.35 Jim Audley PA USA ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
L.i.A of Sweden More 55 16.42 More Sailing CRO ARC 2016 I Cruising
La Capitana Jeanneau Sun Odyssey 43 13.21 Jan Lindroos FIN ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
La Contenta Najad 14.97 Mary-Clare Scragg & Dave Mason Cumbria GBR ARC 2016 I Cruising
Lady Brizo Hallberg-Rassy 62 18.88 Max Anckaert NED ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Lady Nor More 55 16.42 Sandi Fon & Nenad Petrovic CRO ARC 2016 I Cruising
Ladyhope II Malo 46 14.30 John Tiner South Devon GBR ARC 2016 I Cruising
Laumare Gulfstar 60 Mk 1 18.44 Frank Van Monsjou NLD ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Lea Lagoon 52 15.85 Andre Franell GER ARC 2016 + Cape Verde IV MultiHulls
Lexion Grand Soleil LC 46 14.75 Frederic Bodin FRA ARC 2016 I Cruising
Lilith Hanse 575 17.15 Thomas Guenther GBR ARC 2016 I Cruising
Lintu Swan 57 S&S 17.50 Jyrki Mäki FIN ARC 2016 II Racing
Lisanne Oyster 575 17.88 Eric Alfredson SWE ARC 2016 I Cruising
Lucky Moody 45DS 13.71 Manel Xifra BEL ARC 2016 I Cruising
Lucky Lady Dufour 385 11.72 Seppo Pajari FIN ARC 2016 I Cruising
Ludanka Lagoon 620 18.90 David Vaughan Kent GBR ARC 2016 IV MultiHulls
Lumache Fountaine Pajot Lavezzi 40 11.90 Emmanuel Bogrand . FRA ARC 2016 IV MultiHulls
Luna Dufour 44 13.67 Andreas Berg GER ARC 2016 I Cruising
Lyra Magna Moody 44 13.25 Paul Watkins Hants. GBR ARC 2016 I Cruising
M one Bavaria 56 Cruiser 16.45 Hans Mosbacher GER ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
MacPat Pogo 12.50 12.50 Miguel Castellote Quebec CAN ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Magic Dragon of Herm Oyster 55 16.81 Alan Spiers Hampshire GBR ARC 2016 I Cruising
Mangon Prout Escale 39 11.80 Karl Heinz Lung GER ARC 2016 IV MultiHulls
Manjaro Lagoon 52 15.85 Florent & Laurence Mory FRA ARC 2016 IV MultiHulls
Mariela Oyster 56 17.47 Joachim Riel Baden-Württemberg GER ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Marlene Comfortina 42 13.07 Espen Nygaard Norge NOR ARC 2016 I Cruising
Masa Yume One Off 26.85 Arnaldo Brito Martinez Andalucia GBR ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Meltemi Beneteau Oceanis 54 16.70 DHH Yachtschule Elba GER ARC 2016 I Cruising
Merci Papa Lagoon 42 12.80 Charles Devanneaux CA USA ARC 2016 IV MultiHulls
Meteorite Oyster 655 19.96 Andrew Davis Surrey GBR ARC 2016 I Cruising
Mila II Italia Yachts 10.98 11.29 Ondrej Gattermayer CZE ARC 2016 II Racing
Minerva of Kip Bavaria 44 14.00 John Kennedy Midlothian GBR ARC 2016 I Cruising
Miss Phoceanie Ticari Yacht 20.00 Philippe Tian Bouches du Rhones BEL ARC 2016 I Cruising
Miss Tiggy Oyster 575 17.50 James Nathan BVI ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Moana Dehler 36 CWS 11.00 Hans-Jürgen Polczynski GER ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Monterey Farr 56 17.34 Peter Leslie Crane BMU ARC 2016 I Cruising
More Fun More 55 16.42 More Sailing CRO ARC 2016 I Cruising
More Grey More 55 16.42 More Sailing CRO ARC 2016 I Cruising
Morton Jeanneau 509 15.00 Arda Yahyaoglu USA ARC 2016 I Cruising
Mosaikk Comfortina 32 09.50 Eirin Nygård NOR ARC 2016 I Cruising
Mr X Grand Soleil 39 11.98 Ian Coglin London GBR ARC 2016 I Cruising
Mrs. Robinson More 55 16.42 More Sailing CRO ARC 2016 I Cruising
Mustique Moody 66 20.04 Finbar McGurran Tivat GBR ARC 2016 II Racing
My Lady Beneteau Oceanis 46 14.07 Paul Amann GER ARC 2016 I Cruising
Mythos Beneteau Oceanis 48 14.60 Jorge Zuazola Valparaiso CHL ARC 2016 I Cruising
Nalu Skorpion II 11.80 Niklaus Schoch SUI ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Nashorn Baltic 51 15.24 Marco Gazzarrini ITA ARC 2016 I Cruising
NDS Darwin Lagoon 620 18.90 Alejandro Pedro Ivanissevich Buenos Aires GGY ARC 2016 IV MultiHulls
Nemo Outremer 5X 17.98 Knut Frostad FRA ARC 2016 IV MultiHulls
New Deal Hunter 36 10.89 Roald Tveit NOR ARC 2016 I Cruising
Nisida Geiffe Yachts 51 15.85 Carl Wilcock Hampshire GBR ARC 2016 II Racing
Njord Alubat OVNI 445 13.80 Bengt Andersen NOR ARC 2016 I Cruising
Noah BM41 13.18 Alexander Grefrath GER ARC 2016 I Cruising
Numa Leopard 46 14.12 Steinar Hem NOR ARC 2016 IV MultiHulls
Ocean Blue Moody 54 16.72 Derek Bretherton & Lesley Bennett Hampshire GBR ARC 2016 I Cruising
Ocean Diamond 2 Elan Impression 434 13.40 Derek Tracey NSW AUS ARC 2016 I Cruising
Oceana Beneteau Oceanis 523 16.25 Steve Roose West-Vlaanderen BEL ARC 2016 I Cruising
Oginev Harmony 38 11.67 Pavlin Nadvorni BGR ARC 2016 I Cruising
Olympia's Tigress Beneteau First 40 12.24 Susan Glenny Bucks GBR ARC 2016 II Racing
Opptur Lagoon 500 15.54 Ingve Kjelsrud NOR ARC 2016 + Cape Verde IV MultiHulls
Orion Allures 39.9 12.65 Karl-Rudolf Stratmann GER ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Orso Beneteau 50 Bruce Farr 14.90 Mariano Berlendis Italy ITA ARC 2016 I Cruising
Ostra A Oyster 53 16.41 Ritchie Gatt West Sussex GBR ARC 2016 I Cruising
Oyster Blew Oyster 56 17.47 David Barlow Warks GBR ARC 2016 I Cruising
Oyster Reach Oyster 54 16.43 Jose Roberto Curvello de Toledo Arruda FL GBR ARC 2016 I Cruising
Palpatine Pronavia 42 Sport 12.86 Richard Thisby Hampshire GBR ARC 2016 II Racing
Pauline af Skanör Swan 76 23.30 Thomas Berglund SWE ARC 2016 I Cruising
Pearl Bali Catana Bali 4.3 13.10 Barry Harmer Surrey JER ARC 2016 + Cape Verde IV MultiHulls
Pepper Feeling 1350 13.50 Hatty Millar Wiltshire GBR ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Peristera Beneteau Oceanis 473 Clipper 14.16 Linda Lindenau GRE ARC 2016 I Cruising
Perline Dufour 455 13.45 Vic Gabay NSW AUS ARC 2016 I Cruising
Peter von Seestermühe Henry Gruber 17.98 Christoph Von Reibnitz GER ARC 2016 I Cruising
Pierina Moody 425 12.70 Timothy Sealy Devon GBR ARC 2016 I Cruising
PkBoo Dufour 405 GL 11.90 Marco Baioni FRA ARC 2016 I Cruising
Pureblue Nauticat 40 13.10 Gordon Innocent Monmouthsire GBR ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Quetzal Amel Super Maramu 2000 15.97 Heinz Stutenbäumer GER ARC 2016 I Cruising
Quokka 8 Grand Soleil 43 13.20 Christian Reynolds GBR ARC 2016 II Racing
Rainbow Amel 55 17.30 Hans-Peter & Rosemarie Neumayer Baden-Württemberg GER ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Rambler 88 Juan K. Canting Keel Maxi 27.00 George David USA ARC 2016 II Racing
Roberta XP50 14.99 Mallorca Walls Sporting Events S.L GBR ARC 2016 II Racing
Rogue Trader Reliant 49 17.07 Nicholas Russell IRL ARC 2016 I Cruising
Sandvita Beneteau First 47.7 14.80 Lars Hedman SWE ARC 2016 I Cruising
Sanya VOR 70 21.50 Harm Prins NED ARC 2016 II Racing
Scallywag Beneteau Oceanis 55 16.79 Roland Bechtiger TG SUI ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Scarabaus Sweden Yacht 50 15.24 Harry Shiers Middx GBR ARC 2016 I Cruising
Scarlet Oyster Oyster Lightwave 48 14.60 Ross Applebey Hampshire GBR ARC 2016 II Racing
Sea Change Bavaria 51 Cruiser 15.00 Markus Seebich GER ARC 2016 I Cruising
Sea Flute Oyster 56 17.47 David Pedley Wiltshire GBR ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Sea Mist 2 Oyster 56 17.47 Barry Topple AUS ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Sea To Sky Lagoon 450 13.96 Mike Quinn BC CAN ARC 2016 + Cape Verde IV MultiHulls
Seahome Lagoon 620 18.90 Kevin Burns Texas JAM ARC 2016 IV MultiHulls
Seanachai of Dart Nicholson 35 10.66 Henry Osborne Devon GBR ARC 2016 I Cruising
Seas The Day Jeanneau Sun Odyssey 439 12.99 Erik-André Olsen Bergen NOR ARC 2016 I Cruising
SEAWI Boreal 47 14.04 Jerome Aboab FRA ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Serenity Jeanneau Sun Odyssey 42i 12.85 Roy Matheson BEL ARC 2016 I Cruising
Shalan Beneteau Oceanis 60 18.24 Andrew Nelson GBR ARC 2016 I Cruising
Shamal Amel 55 17.30 Marcel & Rita Baldinger SUI ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Shekina Discovery 55 17.00 Geir Magne Årvik NOR ARC 2016 I Cruising
Siberia Hanse 575 17.15 Primoz Albreht SVN ARC 2016 I Cruising
Sirena Beneteau Oceanis 50 15.10 Mehmet Can Çaglar USA ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Sissi Hallberg Rassy 46 14.78 Hannu Hartman FIN ARC 2016 I Cruising
Skiathos Beneteau First 47.7 14.80 Skipperteam Schoenicke S-H GER ARC 2016 I Cruising
Skyelark of London Skye 51 15.50 Daniel & Em Bower Derbyshire GBR ARC 2016 I Cruising
Solskinn X-452 13.92 Andreas Nikolai Bjørn-Hansen Hordaland NOR ARC 2016 I Cruising
Somnium Hanse 415 12.40 Mart Friese Hesse GER ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Sotto Vento Oyster 655 20.60 Richard Smith West Sussex GBR ARC 2016 I Cruising
Soul mate Fountaine Pajot Hellia 44 13.30 Stefan Antel Puebla GER ARC 2016 + Cape Verde IV MultiHulls
Spirit Lagoon 450 hard top 13.96 Keith Hardy Linconshire GGY ARC 2016 + Cape Verde IV MultiHulls
Spirit of Catherine Lagoon 42 12.80 Steve Bean Qld AUS ARC 2016 IV MultiHulls
Spirit of Lusitania Beneteau 57 17.37 Mark Jensen Algarve POR ARC 2016 I Cruising
Step by Step 2 Lagoon 380 S2 11.55 Andre Schulz GER ARC 2016 IV MultiHulls
Summer Star Jeanneau Sun Odyssey 54DS 16.42 Ingve Kjelsrud NOR ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Sumore Lagoon 570 17.06 Stephen Kingsman GBR ARC 2016 + Cape Verde IV MultiHulls
Sundance Jeanneau Sun Odyssey 54DS 16.42 Werner Pretting AUT ARC 2016 I Cruising
Sunday Kinga Leopard 48 14.75 Jakub & Katarzyna Zalewski POL ARC 2016 IV MultiHulls
Sunrise Beneteau First 47.7 14.80 Skipperteam Schoenicke S-H GER ARC 2016 I Cruising
SuperTramp Beneteau 57 17.20 Steve & Fiona Bailey Herts GBR ARC 2016 I Cruising
Susan Bavaria 40 12.35 Bernard Connolly Kent GBR ARC 2016 I Cruising
Talaba Oyster 54 16.43 Robert Jan Van den Enden BVI ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Talanta Pogo 40 S2 12.18 Bjorn Ryking SWE ARC 2016 II Racing
Tara B Hallberg Rassy 42 12.93 David Outram Berkshire GBR ARC 2016 I Cruising
Taurus Contest 50 CS 15.20 Wolfgang Dräbing GER ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
teamgeist X-562 17.23 Christoph Schubert GER ARC 2016 I Cruising
TekoToo Malo 37 11.53 Mike Watson Midlothian GBR ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Thindra Swan 59 17.92 Hans Sundqvist GBR ARC 2016 II Racing
Thinking About It Hanse 455 13.95 Daniel Swift NSW AUS ARC 2016 I Cruising
Tiffin Arcona 400 11.98 Martin Bøhm-Pedersen NOR ARC 2016 I Cruising
Trifork / L4 VOR 70 21.50 Jens Dolmer MLT ARC 2016 II Racing
Tulla Mhor Arcona 430 13.15 Dugald & Val Glen Stirlingshire GBR ARC 2016 I Cruising
Ultimo Amel 54 17.80 Carina Hammarlund SWE ARC 2016 I Cruising
Unconditional Oyster 49 15.39 Alfred Hughes NY USA ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Vahine Swan 65 19.68 Stefan Abrahamsson FIN ARC 2016 I Cruising
VAVA-U Lazzi 1650 16.47 Martin Ranft MLT ARC 2016 IV MultiHulls
Vela Oyster 45 13.70 Anne & Tom Longstaff Dorset GBR ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Venture Oyster 53 16.41 Nigel Betts Channel Islands GGY ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Victoria XP50 14.99 Mallorca Walls Sporting Events S.L GBR ARC 2016 II Racing
Wethomi GibSea 126 13.30 Michael Von Pilar Islas Baleares GER ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Whisper X-43 12.94 Jean-Jacques & Michèle Dayries FRA ARC 2016 I Cruising
White Cliffs Jeanneau Sun Odyssey 45.2 14.15 Joost Van Riel NLD ARC 2016 I Cruising
White Satin Moody AC41 12.60 David Addey Dorset GBR ARC 2016 I Cruising
Wilma Hallberg Rassy 48 14.99 Manuel Wille GER ARC 2016 I Cruising
Wings Hylas 54 16.48 Howard & Pat Champion MD USA ARC 2016 I Cruising
Woifal Bavaria 50 15.57 Wolfgang Kozsar Bavaria GER ARC 2016 I Cruising
Woodpeckercube Swan 90 27.70 Matteo Sguanci GBR ARC 2016 I Cruising
Xanadu X-50 15.24 Simon Costain GBR ARC 2016 I Cruising
Xarradola Colvic Countess 37 11.04 Benjamin Götke DEN ARC 2016 I Cruising
Ximera Hanse 575 17.15 William Downing GBR ARC 2016 I Cruising
Xplorer of Hamble XC45 13.86 Peter Bamford GBR ARC 2016 I Cruising
Yasmine Beneteau Oceanis 40 12.15 Mats Anvret SWE ARC 2016 I Cruising
Zeeland Hallberg Rassy 43 13.57 Edwin Alexander Zonligt ITA ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Zigzag de Villeneuve Alubat Ovni 365 11.44 Michael Midgley GBR ARC 2016 + Cape Verde I Cruising
Zingara Jeanneau Sun Odyssey 49DS 14.98 Ernst Mosel GER ARC 2016 I Cruising